Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miesiąc dla Zdrowia - Kampania Prozdrowotna 2013 r.

W okresie od 1 do 31 października 2013 r. Chełmskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej włączyło się do udziału w Kampanii Prozdrowotnej Czas wolny – czas dla sportu, którą dofinansowuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Celem ogólnym kampanii prozdrowotnej pn. "Miesiąc dla Zdrowia" jest przyswojenie jak najszerszym rzeszom społeczeństwa dobrodziejstw płynących z rekreacji fizycznej, uprawiania sportu dla wszystkich jak również przypomnienie i utrwalenie nawyków aktywnego wypoczynku. W/w cele w połączeniu z racjonalnym żywieniem, radzenie sobie ze stresem oraz umiejętnością ratowania ludzkiego życia daje pełną realizację hasła: "ZDROWIE od A do Z" – OD APETYTU DO ZDROWIA.

Promocja zdrowia jest procesem umożliwiającym ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem, utrzymanie jego dobrego poziomu, bądź jego poprawę. Celem tego procesu jest potęgowanie zdrowia i pomnażanie jego rezerw. Pojęcie zdrowia definiuje się nie tylko brakiem choroby. Jest to również zdolność człowieka do osiągnięcia pełni możliwości fizycznych, psychicznych i społecznych jak np. reagowanie na wyzwania środowiska. W działaniach promocyjnych wykorzystuje się pozytywną argumentację odwołującą się do zależności między dobrym stanem zdrowia, a wysoką jakością życia i osiąganiem sukcesu życiowego.

W promocji zdrowia jedno z ważniejszych miejsc zajmuje systematyczna aktywność ruchowa. Wpływa ona na wskaźniki charakteryzujące tak rozumiany model zdrowia bezpośrednio i pośrednio. Wpływ ten jest korzystny dla organizmu i sprzyja uzyskiwaniu wartości potęgujących zdrowie.

W szczególności systematyczna aktywność ruchowa powoduje:
* wzrost wydolności fizycznej organizmu tj. zdolności do wykonania długiej, intensywnej pracy fizycznej,
* zwolnienie spoczynkowej częstości skurczów serca, co prowadzi do bardziej ekonomicznej pracy układu krążenia,
* zachowanie w graniach normy ciśnienia tętniczego krwi w spoczynku i obniżenie jego wartości w czasie wysiłku,
* utrzymanie pożądanych stężeń hemoglobiny we krwi i wartości hematokrytu,
* poprawę sprawności wentylacji płuc i zahamowanie obniżania się jej wraz z wiekiem,
* obniżanie nadmiernej masy ciała i zawartości podskórnej tkanki tłuszczowej,
* wzrost siły mięśni stabilizujących kręgosłup.

Wszystkie wyżej opisane korzystne efekty systematycznej aktywności ruchowej daje trening zdrowotny. Polega on na wykorzystaniu ściśle określonych ćwiczeń fizycznych dla przeciwdziałania procesowi starzenia się organizmu.

CEL TOWARZYSZĄCY
Celem towarzyszącym Kampanii jest pokazanie możliwości korzystania bez przeszkód z oferty w zakresie kultury fizycznej, klubów sportowych, ognisk TKKF, ogniw LZS, SZS, AZS i innych organizacji kultury fizycznej jak również firm prywatnych, szczególnie siłowni kulturystycznych, fitness klubów, gabinetów odnowy itp.
Celem towarzyszącym jest również nakłanianie jak największej ilości lekarzy prywatnych gabinetów lekarskich do włączenia się do akcji, organizatorom zależy bardzo na prezentacji i prozdrowotnych działań środowiska medycznego.

Biuro Wojewódzkiego TKKF w Lublinie
20-609 Lublin    ul. Filaretów 44   
tel. 727 712 273
e-mail: wtkkflublin@wp.pl

NIP          712 21 83 985    
REGON   0000164069
KONTO   Bank PKO BP
78 1020 3150 0000 3102 0041 4375

marszalkowski

msit

Copyright (c) Wojewódzkie TKKF Zarząd w Lublinie 2014. All rights reserved.
Designed by MjP